Vishay/Dale RNC55H1300FSR36
RNC55H1300FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1300FSR36
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1300FSR36.pdf
Availability of RNC55H1300FSR36
QUANTITY
RNC55H1300FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1300FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1300FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1300FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1300FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1300FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1300FSR36
FUSE GLASS 5A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
LGH,6 POSN,CABLE ASSY datasheet.pdf
IC EMI FILTER 1LINE 4FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf