Vishay/Dale RNC55H1301FRB14
RNC55H1301FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1301FRB14
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1301FRB14.pdf
Availability of RNC55H1301FRB14
QUANTITY
RNC55H1301FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1301FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1301FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1301FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1301FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1301FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1301FRB14
CONN RCPT .100" 66POS DUAL TIN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 610MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
BOTTOM, TUBE datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 10CM BLACK datasheet.pdf