Vishay/Dale RNC55H1302BRB14
RNC55H1302BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1302BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1302BRB14.pdf
Availability of RNC55H1302BRB14
QUANTITY
RNC55H1302BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1302BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1302BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1302BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1302BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1302BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1302BRB14
FIXED IND 56UH 2.35A 110 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.55A 35 MOHM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT LV 8SOIC datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf