Vishay/Dale RNC55H1302DSRE6
RNC55H1302DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1302DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1302DSRE6.pdf
Availability of RNC55H1302DSRE6
QUANTITY
RNC55H1302DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1302DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1302DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1302DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1302DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1302DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1302DSRE6
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC TRANSCVR/REG LV 5V 56SSOP datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH SERIAL PORT SMD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.5% SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
ASSY Z-DOK+4 ADAPTER BRD 32PR, datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf