Vishay/Dale RNC55H1302FRRSL
RNC55H1302FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1302FRRSL
Brief Description
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1302FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1302FRRSL
QUANTITY
RNC55H1302FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1302FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1302FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1302FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1302FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1302FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1302FRRSL
IDC CABLE - AKR20B/AE20M/APK20B datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 120KHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf