Vishay/Dale RNC55H1320BRB14
RNC55H1320BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1320BRB14
Brief Description
RES 132 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1320BRB14.pdf
Availability of RNC55H1320BRB14
QUANTITY
RNC55H1320BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1320BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1320BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)132
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1320BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1320BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1320BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1320BRB14
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 66POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf