Vishay/Dale RNC55H1321BSRE6
RNC55H1321BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1321BSRE6
Brief Description
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1321BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1321BSRE6
QUANTITY
RNC55H1321BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1321BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1321BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1321BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1321BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1321BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1321BSRE6
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.00MM PITCH SIL FEMALE CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 810MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf