Vishay/Dale RNC55H1324BSB14
RNC55H1324BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1324BSB14
Brief Description
RES 1.32M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1324BSB14.pdf
Availability of RNC55H1324BSB14
QUANTITY
RNC55H1324BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1324BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1324BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.32M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1324BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1324BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1324BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1324BSB14
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER XH SIDE 9POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 48.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 3/4W 2512 datasheet.pdf