Vishay/Dale RNC55H1330FSRE6
RNC55H1330FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1330FSRE6
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1330FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1330FSRE6
QUANTITY
RNC55H1330FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1330FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1330FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1330FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1330FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1330FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1330FSRE6
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 69POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 140UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf