Vishay/Dale RNC55H1331BSRE6
RNC55H1331BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1331BSRE6
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1331BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1331BSRE6
QUANTITY
RNC55H1331BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1331BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1331BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1331BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1331BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1331BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1331BSRE6
IDC CABLE - MDM20T/MC20M/X datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF YEL PC MNT datasheet.pdf
IC 10-BIT 2-PORT BUS SW 24-QSOP datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28-QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 45.8A LFPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf