Vishay/Dale RNC55H1331FPB14
RNC55H1331FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1331FPB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1331FPB14.pdf
Availability of RNC55H1331FPB14
QUANTITY
RNC55H1331FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1331FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1331FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1331FPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1331FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1331FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1331FPB14
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA KINTEX-7 900-FBGA datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf