Vishay/Dale RNC55H1333BRRE6
RNC55H1333BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1333BRRE6
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1333BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1333BRRE6
QUANTITY
RNC55H1333BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1333BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1333BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1333BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1333BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1333BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1333BRRE6
IND DELAY LINE 3.6NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 25K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 80A DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH FORMED LVR SPDT 1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf