Vishay/Dale RNC55H1333BRRSL
RNC55H1333BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1333BRRSL
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1333BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1333BRRSL
QUANTITY
RNC55H1333BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1333BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1333BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1333BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1333BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1333BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1333BRRSL
CABLE SCSI INT/EXT 4 DRIVE 1M datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR RCPT-SDR PLUG 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LADDER TIE: PVC OVER 316 STAINLE datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 600UA TO-206AA datasheet.pdf