Vishay/Dale RNC55H1333FMB14
RNC55H1333FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1333FMB14
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1333FMB14.pdf
Availability of RNC55H1333FMB14
QUANTITY
RNC55H1333FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1333FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1333FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1333FMB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1333FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1333FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H1333FMB14
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPST 7 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HAN Q 8/0-AGG (HOHE BAUFORM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V RADIAL datasheet.pdf