Vishay/Dale RNC55H1334FSB14
RNC55H1334FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1334FSB14
Brief Description
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1334FSB14.pdf
Availability of RNC55H1334FSB14
QUANTITY
RNC55H1334FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1334FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1334FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1334FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1334FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1334FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1334FSB14
FIXED IND 470NH 815MA 170 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf