Vishay/Dale RNC55H1350BRB14
RNC55H1350BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1350BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 135 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1350BRB14.pdf
Availability of RNC55H1350BRB14
QUANTITY
RNC55H1350BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1350BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1350BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1350BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1350BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1350BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1350BRB14
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE 15A 130V T/D LIFT TRUCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ONETOUCH MANIFOLD 6X6MM 2X10MM datasheet.pdf
FUS 170 VDC F/A TEK-GARD 35A MID datasheet.pdf
220UF 63V 10X25 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.2W SC85 datasheet.pdf