Vishay/Dale RNC55H1350BSRE6
RNC55H1350BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1350BSRE6
Brief Description
RES 135 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1350BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1350BSRE6
QUANTITY
RNC55H1350BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1350BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1350BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)135
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1350BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1350BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1350BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1350BSRE6
FIXED IND 82UH 2A 60 MOHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.9UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW 3DFN datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
15P M R/A .370 4-40 830PF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS datasheet.pdf