Vishay/Dale RNC55H1350DSRE6
RNC55H1350DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1350DSRE6
Brief Description
RES 135 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1350DSRE6.pdf
Availability of RNC55H1350DSRE6
QUANTITY
RNC55H1350DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1350DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1350DSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)135
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1350DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1350DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1350DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1350DSRE6
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
KIT SENSOR ACCEL MMA1250D datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 2W 3637 datasheet.pdf
FRAME HINGED SZ6B FOR 2MOD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 4M ADJ, 24VAC datasheet.pdf