Vishay/Dale RNC55H1370DRRSL
RNC55H1370DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1370DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1370DRRSL.pdf
Availability of RNC55H1370DRRSL
QUANTITY
RNC55H1370DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1370DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1370DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1370DRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1370DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1370DRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1370DRRSL
IC OTP 256KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 5V 5MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6M OHM 10% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 110MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
381 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
IC SWITCH LCAS PROT SCR 16-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BLUE 2 POS METAL LIGHT datasheet.pdf