Vishay/Dale RNC55H1373BSRE6
RNC55H1373BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1373BSRE6
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1373BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1373BSRE6
QUANTITY
RNC55H1373BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1373BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1373BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1373BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1373BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1373BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1373BSRE6
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS FH VERT PCB datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 15P BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH LED PMI YELLOW RED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 14KV SCREW datasheet.pdf