Vishay/Dale RNC55H1381BSRE6
RNC55H1381BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1381BSRE6
Brief Description
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1381BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1381BSRE6
QUANTITY
RNC55H1381BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1381BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1381BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1381BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1381BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1381BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1381BSRE6
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED ACRICH COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
31+31 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
S-TEK M VERT 10POS PCB datasheet.pdf
RES 510 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf