Vishay/Dale RNC55H13R3BSRE6
RNC55H13R3BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H13R3BSRE6
Brief Description
RES 13.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H13R3BSRE6.pdf
Availability of RNC55H13R3BSRE6
QUANTITY
RNC55H13R3BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H13R3BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H13R3BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H13R3BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H13R3BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H13R3BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H13R3BSRE6
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 96A 330W TO247AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
PANEL TOP SOLID BE/GY datasheet.pdf
IC LI-ION PATT/PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
EMI FILTER 4700PF C TYPE datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf