Vishay/Dale RNC55H13R3BSRE6
RNC55H13R3BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H13R3BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H13R3BSRE6.pdf
Availability of RNC55H13R3BSRE6
QUANTITY
RNC55H13R3BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H13R3BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H13R3BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H13R3BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H13R3BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H13R3BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H13R3BSRE6
FUSE AUTO 100A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX TR T6S datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf