Vishay/Dale RNC55H1400FSB14
RNC55H1400FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1400FSB14
Brief Description
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1400FSB14.pdf
Availability of RNC55H1400FSB14
QUANTITY
RNC55H1400FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1400FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1400FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1400FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1400FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1400FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1400FSB14
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 390 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A SC82 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 800LM WHT datasheet.pdf
BLZ 5.00/11/270F SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf