Vishay/Dale RNC55H1401FRRSL
RNC55H1401FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1401FRRSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1401FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1401FRRSL
QUANTITY
RNC55H1401FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1401FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1401FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1401FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1401FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1401FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1401FRRSL
TERM BLOCK PCB 5.08MM 32POS OR datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1A MINIP3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 13A TO263 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 2OUT 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf