Vishay/Dale RNC55H1420BRB14
RNC55H1420BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1420BRB14
Brief Description
RES 142 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1420BRB14.pdf
Availability of RNC55H1420BRB14
QUANTITY
RNC55H1420BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1420BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1420BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)142
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1420BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1420BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1420BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1420BRB14
OSCILLATOR CMOS PROG 5V 0E datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOUT 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 2, T datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X23MM 2WR datasheet.pdf