Vishay/Dale RNC55H1432BRB14
RNC55H1432BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BRB14
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BRB14.pdf
Availability of RNC55H1432BRB14
QUANTITY
RNC55H1432BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1432BRB14
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 10.8A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.03A 42 MOHM datasheet.pdf