Vishay/Dale RNC55H1432BRRE6
RNC55H1432BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1432BRRE6
QUANTITY
RNC55H1432BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1432BRRE6
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED RED datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
115I W 50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V 4-USP datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf