Vishay/Dale RNC55H1450DSB14
RNC55H1450DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1450DSB14
Brief Description
RES 145 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1450DSB14.pdf
Availability of RNC55H1450DSB14
QUANTITY
RNC55H1450DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1450DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1450DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)145
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1450DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1450DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1450DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1450DSB14
IC FIXED POINT DSP 128-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CRIMP CONTACT PIN 20AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO15 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V C0G 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf