Vishay/Dale RNC55H1454DPB14
RNC55H1454DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1454DPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.45M OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1454DPB14.pdf
Availability of RNC55H1454DPB14
QUANTITY
RNC55H1454DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1454DPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1454DPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.45M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1454DPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1454DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1454DPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1454DPB14
FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 200MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 5M 18AWG datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
SDE PEW12 TOOL & DIE SET datasheet.pdf
FUSEHOLDER ATC 30A W/ COVER - #1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf