Vishay/Dale RNC55H1472BSR36
RNC55H1472BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1472BSR36
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1472BSR36.pdf
Availability of RNC55H1472BSR36
QUANTITY
RNC55H1472BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1472BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1472BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1472BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1472BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1472BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1472BSR36
SCR PHASE CONT 400V 330A TO-118 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
IC LASR DRVR 2.5GBPS 3.6V 24TQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 34POS SMD datasheet.pdf
MT-RJ TO SC SIMPLEX LLEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RS-FCN40S-L4 FUJITSU INTERFA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf