Vishay/Dale RNC55H1472FSB14
RNC55H1472FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1472FSB14
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1472FSB14.pdf
Availability of RNC55H1472FSB14
QUANTITY
RNC55H1472FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1472FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1472FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1472FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1472FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1472FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1472FSB14
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
26 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf