Vishay/Dale RNC55H1490BSRE6
RNC55H1490BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1490BSRE6
Brief Description
RES 149 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1490BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1490BSRE6
QUANTITY
RNC55H1490BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1490BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1490BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1490BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1490BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1490BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1490BSRE6
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN 1KV 500MA MINI MELF datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+0POS+1GND SCREW datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FS-3 2C1-1 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf