Vishay/Dale RNC55H14R0BSRSL
RNC55H14R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H14R0BSRSL
Brief Description
RES 14 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H14R0BSRSL.pdf
Availability of RNC55H14R0BSRSL
QUANTITY
RNC55H14R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H14R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H14R0BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H14R0BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H14R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H14R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H14R0BSRSL
JUMPER-H1504TR/A2015A/H1504TR 6" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
LENS 10MM SPOT TIR datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf