Vishay/Dale RNC55H1500BRBSL
RNC55H1500BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1500BRBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1500BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1500BRBSL
QUANTITY
RNC55H1500BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1500BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1500BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1500BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1500BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1500BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1500BRBSL
KNOB INSTRUM SKIRTED RND .7"DIA datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC26K/MC26M/MCS26K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 12 CONTAC datasheet.pdf