Vishay/Dale RNC55H1500FSR36
RNC55H1500FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1500FSR36
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1500FSR36.pdf
Availability of RNC55H1500FSR36
QUANTITY
RNC55H1500FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1500FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1500FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1500FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1500FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1500FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1500FSR36
MOSFET N-CH 400V 1.7A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5U 1210 datasheet.pdf