Vishay/Dale RNC55H1501FRBSL
RNC55H1501FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1501FRBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1501FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1501FRBSL
QUANTITY
RNC55H1501FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1501FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1501FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1501FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1501FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1501FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1501FRBSL
RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 300W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADCMP567BCP datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/04/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf