Vishay/Dale RNC55H1501FRRSL
RNC55H1501FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1501FRRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1501FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1501FRRSL
QUANTITY
RNC55H1501FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1501FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1501FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1501FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1501FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1501FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1501FRRSL
TRANS PNP 50V 0.5A SMINI 3P datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.965" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC REDRIVER DISPLAYPORT 14VQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf