Vishay/Dale RNC55H1501FSBSL
RNC55H1501FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1501FSBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1501FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1501FSBSL
QUANTITY
RNC55H1501FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1501FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1501FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1501FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1501FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1501FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1501FSBSL
IC LATCH OCTAL D-TYPE 3ST 20-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS16K/MC16M/MCF16K datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf