Vishay/Dale RNC55H1502FSR36
RNC55H1502FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1502FSR36
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1502FSR36.pdf
Availability of RNC55H1502FSR36
QUANTITY
RNC55H1502FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1502FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1502FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1502FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1502FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1502FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1502FSR36
D-SUB CABLE - MMU25K/MC26G/X datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN HEADER 72PS DL R/A .1" G datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SERIAL PCI BOARD 2 PORT datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 178MA 11.5 OHM datasheet.pdf
POT 1K OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf