Vishay/Dale RNC55H1502FSRE6
RNC55H1502FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1502FSRE6
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1502FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1502FSRE6
QUANTITY
RNC55H1502FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1502FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1502FSRE6
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1502FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1502FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1502FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1502FSRE6
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 3C3 STANDARD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.1 OHM 0404 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC SRAM 1M LP 128X8 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf