Vishay/Dale RNC55H1503DSB14
RNC55H1503DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1503DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1503DSB14.pdf
Availability of RNC55H1503DSB14
QUANTITY
RNC55H1503DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1503DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1503DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1503DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1503DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1503DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1503DSB14
CAP 100F -10% +30% 42V CHAS MNT datasheet.pdf
LED 1 ELEMNT GRN T1 1/2 BIPIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN 2MINI PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS R/A SOLDER T/H datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GN/BLANK TINT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf