Vishay/Dale RNC55H1503FRB14
RNC55H1503FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1503FRB14
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1503FRB14.pdf
Availability of RNC55H1503FRB14
QUANTITY
RNC55H1503FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1503FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1503FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1503FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1503FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1503FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1503FRB14
SWITCH KNOB BLACK datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 600VDC RAD datasheet.pdf
SGE1510-2-0810A-5000C datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 159MA 620 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS VER datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 18V 30W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf