Vishay/Dale RNC55H1503FSBSL
RNC55H1503FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1503FSBSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1503FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1503FSBSL
QUANTITY
RNC55H1503FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1503FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1503FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1503FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1503FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1503FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1503FSBSL
POT 50K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-UMAX datasheet.pdf
SW HEX ROTARY DIP THRU HOLE 50V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SGE1510-2-4850A-2000C datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.05A 108 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E ORANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf