Vishay/Dale RNC55H1504BSRE6
RNC55H1504BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1504BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1504BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1504BSRE6
QUANTITY
RNC55H1504BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1504BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1504BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1504BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1504BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1504BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1504BSRE6
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
ASSY Z-DOK+4 HOST BOARD 16PR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 7/8" datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 ZINC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
4P CMNL PIN HDR ASSY V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf