Vishay/Dale RNC55H1504FSRSL
RNC55H1504FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1504FSRSL
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1504FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1504FSRSL
QUANTITY
RNC55H1504FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1504FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1504FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1504FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1504FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1504FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1504FSRSL
ALLIGATOR CLIP INSULATED RED datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-USOP datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EPM95 LEGEND INSERT SABOT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf