Vishay/Dale RNC55H1520BSB14
RNC55H1520BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1520BSB14
Brief Description
RES 152 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1520BSB14.pdf
Availability of RNC55H1520BSB14
QUANTITY
RNC55H1520BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1520BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1520BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)152
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1520BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1520BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1520BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1520BSB14
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.43" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.127 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 82 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 3.9A TO277A datasheet.pdf
10000UF 63V 40X70MM 105C 5000H datasheet.pdf