Vishay/Dale RNC55H1520DSB14
RNC55H1520DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1520DSB14
Brief Description
RES 152 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1520DSB14.pdf
Availability of RNC55H1520DSB14
QUANTITY
RNC55H1520DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1520DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1520DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)152
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1520DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1520DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1520DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1520DSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MOD IGBT RBSOA 1200V 330A Y3-DCB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 12WLCSP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.83"L X 8.83"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RF AMP LOW NOISE 6GHZ 16QFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BK 100' datasheet.pdf
RES SMD 4.23KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SMA-SMA RA PLG .085 CNFRMBL 48" datasheet.pdf