Vishay/Dale RNC55H1522BSBSL
RNC55H1522BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1522BSBSL
Brief Description
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1522BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1522BSBSL
QUANTITY
RNC55H1522BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1522BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1522BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1522BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1522BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1522BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1522BSBSL
TERM RING EXP NYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 39POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 216POS .050 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf