Vishay/Dale RNC55H1540BSB14
RNC55H1540BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1540BSB14
Brief Description
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1540BSB14.pdf
Availability of RNC55H1540BSB14
QUANTITY
RNC55H1540BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1540BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1540BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1540BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1540BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1540BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1540BSB14
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC DO15 datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 BLU WHT datasheet.pdf
IC DGTL POT 20K 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf